Home Správy Čo Londýn dal, čo vzal: Deň plný prekvapení, Federerov rekord prelomený

Čo Londýn dal, čo vzal: Deň plný prekvapení, Federerov rekord prelomený

by Jana Sedláková

LONDÝN – Druhý hrací deň vo Wimbledone so sebou priniesol šokujúce vypadnutie veľkej favoritky. Porúčali sa však aj ďalší členovia top 10. Tiež sme mohli vidieť návrat niekdajšej finalistky.

Muži:

Dominic Thiem dnes stretnutie proti Marcosovi Baghdatisovi za stavu 4:6, 5:7, 0:2 skrečoval pre bolesti chrbta. V zápase sa nedostal ani k jednému brejkbalu. Už päť setov za sebou tak nedokázal vziať súperovi servis. Nepríjemnú sériu ťahá od osemfinálovej prehry v Halle s Japoncom Sugitom.

Porúčala sa aj svetová deviatka David Goffin. Po výsledku 4:6, 3:6, 4:6 ho za 1 hodinu a 33 minút vyprevadil Austrálčan Matthew Ebden. Pre 30-ročného tenistu išlo o vôbec prvý grandslamový triumf nad hráčom najlepšej desiatky v kariére.

Austrálčan Nick Kyrgios dnes pri víťazstve 7:6(3), 7:6(4), 6:7(5), 6:3 nad Denisom Istominom pokoril hneď niekoľko zaujímavých štatistík. Strelil až 42 es, čím prekonal svoj osobný rekord, ktorý bol 37 es za jeden zápas. Tiež už od druhého kola v Queen’s Clube neprišiel v súťažnom zápase o servis a zároveň nebrejkol súpera. Šlo dovedna o 96 gemov. Až dnes vo štvrtom sete zlomil podanie Denisa Istomina, a tak ukončil sériu.

Feliciano López dnes prekonal Federica Delbonisa v troch setoch 6:3, 6:4, 6:2. Viac však zaujal jeho rekord, ktorým prekonal Rogera Federera. Po 66. raz v rade sa objavil na grandslamovom turnaji. Tým sa v počte štartov odpútal od Švajčiara. Jeho séria však už nie je „živá“, keďže Roger od roku 2016 nehral na Roland Garros. Ak teda Španiel nevynechá ani US Open, prekoná vlastný rekord.

Novak Djokovič zdolal Tennysa Sandgrena 6:3, 6:1, 6:2. Dosiahol tak svoje 59. wimbledonské víťazstvo, čím vyrovnal zápis Johna McEnroa. Celkove sa tak posunul už na 5. miesto v historických štatistikách.

Z hráčov top 10 zažili bezproblémové postupy 3:0 na sety Rafael Nadal proti Dudimu Selovi (6:3, 6:3, 6:2), Alexander Zverev proti Jamesovi Duckworthovi (7:5, 6:2, 6:0) aj Juan Martín del Potro proti Petrovi Gojowczykovi (6:3, 6:4, 6:3).

Naj 2. hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: 3 hodiny 45 minút: Matteo Berrettini – Jack Sock 6:7(5), 6:7(3), 6:4, 7:5, 6:2
  • Najkratší zápas: 1 hodina a 29 minút: Feliciano López – Federico Delbonis 6:3, 6:4, 6:2

Vypadnutia nasadených tenistov:

• Dominic Thiem (7.) s Marcosom Bagdatisom (skreč)
  • David Goffin (10.) s Matthewom Ebdenom
  • Jack Sock (18.) s Matteom Berrettinim
  • Marco Cecchinato (29.) s Alexom de Minaurom
  • Fernando Verdasco (30.) s Francesom Tiafoeom

Ženy:

O zrejme najväčšie prekvapenie turnaja sa postarala Bieloruska Aliaksandra Sasnovičová. Tá z dvorca vyprevadila dvojnásobnú miestnu šampiónku a veľkú favoritku na titul Petru Kvitovú aj s „kanárom“ 6:4, 4:6, 6:0. Češka zaznamenala prvé vypadnutie v úvodnom kole Wimbledonu od roku 2009, keď mala iba 19 rokov. Po Australian Open sa tak lúči v 1. kole už druhého grandslamu v sezóne. Ešte viac však prekvapilo sebavedomé vyhlásenie víťazky:

„Bol to dobrý zápas, ale môžem hrať aj lepšie. Z víťazstva sa teším, ale je to iba prvé kolo. Keď prídete na tento turnaj, chcete vyhrať.“

V tichosti sa vrátila do hlavnej súťaže grandslamu ďalšia tenisová mamička Vera Zvonariovová. Finalistka z roku 2010 prehrala s Angelique Kerberovou 5:7, 3:6. Šlo o jej prvý zápas v hlavnej súťaži grandslamu od Australian Open 2015.

O ďalšie prekvapenie sa postarala Švajčiarka Belinda Benčičová, ktorá zdolala svetovú šestku Caroline Garciovú 7:6(2), 6:3V renkingu je Francúzka napriek prehre priebežne dokonca o jednu priečku vyššie.

Dominika Cibulková zachránila česť slovenského ženského tenisu a prebojovala sa do 2. kola po výhre 7:6(3), 6:1 nad Alizé Cornetovou. Prvýkrát v tomto roku sa tak pozrie do 2. kola grandslamu.

Bezproblémové postupy slávili aj obhajkyňa titulu Garbine Muguruzová proti Naomi Broadyovej (6:2, 7:5), Simona Halepová proti Kurumi Narovej (6:2, 6:4) aj Jelena Ostapenková proti Katy Dunnovej (6:3, 7:6 (5)).

V úplnom závere dnešného programu prišlo ešte jedno veľké prekvapnie. Šampiónka zo sezóny 2004 Maria Šarapovová ako 24. nasadená nestačila na kvalifikantku Vitaliu Diačenkovú (132. v hodnotení WTA).

Prvý set vyhrala favoritka, no potom sa začal veľký obrat jej menej známej krajanky. Postupuje tak po setoch 6:7(3), 7:6(3), 6:4. Päťnásobná grandslamová šampiónka prehrala v 1. kole grandslamu iba po 4. raz v kariére (z toho dve prehry prišli pri prvých dvoch účastiach Rusky na grandslame). Vo Wimbledone doteraz nikdy tak skoro neprehrala. Naopak, jej súperka sa po prvý raz pozrie do 2. kola Wimbledonu.

• Najdlhší zápas: 3 hodiny a 8 minút: Vitalia Diačenková – Maria Šarapovová 6:7(3), 7:6(3), 6:4
  • Najkratší zápas: 57 minút: Anett Kontaveitová – Denisa Allertová 6:2, 6:2 a Alison Riskeová – Mariana Duqueová-Mariňová 6:1, 6:1