Home BTZ Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každodenné boje s ich mysľou

Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každodenné boje s ich mysľou

by Igor Uher
Peter Miklušičák, Chantal Škamlová, BTZ, Tréning, Doubles specialist

BRATISLAVA – Zaujímavý pilotný projekt Bratislavského tenisového zväzu Doubles specialist, ktorý je zameraný na tréningy štvorhier, dáva mladým začínajúcim tenistom možnosť prísť do kontaktu a trénovať tak so súčasnými, ako aj s bývalými reprezentantmi, ktorí tieto deblové tréningy zároveň aj vedú.


Projektu sa zúčastňujú okrem iných aj naši skúsení deblisti Michal Mertiňák, či Igor Zelenay. Minulý piatok takýto tréning na dvorcoch TJ Slávia Právnik viedla donedávna naša najlepšia deblová špecialistka Chantal Škamlová, ktorú sme po zaujímavej skúsenosti trochu vyspovedali.

Chantal Škamlová, Tréning, BTZ, Štvorhra
Naša niekdajšia top deblistka Chantal Škamlová viedla tréning detí zameraný na štvorhru (Foto: BTZ)

Ako začala vaša spolupráca na projekte BTZ: Doubles specialist?

“Približne pred dvoma mesiacmi, keď sa projekt ešte len rozbiehal, ma oslovil predseda BTZ Peter Miklušičák, či by som mala záujem sa zapojiť. V tom čase som ešte bola v USA. Po návrate som však neváhala ani minútu. Bola to pre mňa ideálna ponuka pretože milujem štvorhru a zároveň rada pomáham mladým.“

BTZ doubles specialist aj vzdelávanie s BTZ: Bratislavský tenisový zväz rozbieha zaujímavé nové projekty

V čom vidíte hlavný prínos tréningov špeciálne zameraných na štvorhru?

“V bežnom tréningovom procese sa na Slovensku trénovaniu štvorhry nedáva toľko priestoru. Nemám to však nikomu za zlé aj preto, že hráči sa v absolútnej väčšine u nás venujú výhradne tréningu dvojhry. Na štvorhry tak nezostáva čas. Takže ak sa aspoň raz za čas zorganizuje podobný tréning, pomôže hráčom k získaniu potrebných zručností pre štvorhru. Predsa len, niektorí tenisti majú k štvorhre lepšie predispozície než ostatní. Avšak v dôsledku toho, že tieto činnosti netrénujú, sa tak ich prípadné silné stránky ani nemajú ako prejaviť. Možno aj vďaka týmto tréningom si vypestujú lepší vzťah k štvorhre. A možno, že práve týmto spôsobom pomôžeme do budúcnosti vychovať niekoľko kvalitných deblových špecialistov, ktorí sa vždy zídu. Nebudeme tak odkázaní vždy iba na jediného, či dvoch, ale budeme si môcť vybrať z piatich, či šiestich. Aj preto, že deti budeme viesť od žiackych kategórii k tomu, že sa dokážu uživiť nielen dvojhrou, ale aj štvorhrou.“ 

Na čo bol zameraný dnešný tréning?

“Vo všeobecnosti sme sa zamerali na deblové cvičenia. Konkrétne na hru pri sieti. Všimla som si, že chlapcov tréning baví. Mamička jedného z nich mi dokonca povedala, že vidí na ňom, že ho podstatne viac bavia štvorhry. Teší ma, že chlapci prijali všetko to, čo som im poradila. Aj preto dnešný tréning hodnotím veľmi pozitívne.“ 

Veľa času ste venovali nábehom k sieti a technike volejov…

“Hráči si pomerne často myslia, že voleje sú predovšetkým o ruke. Pri úderoch sa zameriavajú hlavne na pohyb ruky. Avšak hra pri sieti je založená predovšetkým na pohybe, to znamená na práci nôh. Chlapcov som upozorňovala na to, aby pri volejoch zapájali viac nohy. Okrem toho je štvorhra najmä o určení správnej pozície hráča pri sieti a preto som sa ich snažila usmerňovať, aby boli v rôznych situáciách na správnych pozíciách.“ 



Veľký časový priestor dostal aj nácvik takzvanej „Austrálie“ a s tým spojenou variabilnosťou prebiehania hráča pri sieti…

“Ak dokáže hráč správne hrať pri sieti, má obrovskú výhodu oproti ostatným. Je to hlavne o tom, aby sa naučili v správny moment realizovať volej či smeč, alebo súpera mätúci pohyb pri sieti.“ 

Bolo zjavné, že ste sa snažili viesť hráčov k dynamickejšiemu hernému prejavu…

“Dnešný tenis je agresívny a vo svete neustále napreduje. Aj mladí tenisti hrajú dnes veľmi rýchlo. A pri štvorhrách je tento trend ešte viac viditeľný. Hráči si svojim aktívnym prístupom dnes jednoducho musia vytvárať pozície pre efektívne ukončenie výmeny pri sieti. A aj k tomu som sa ich dnes snažila viesť.“ 

Mali ste v priebehu tréningu pocit, že chlapci dokázali vstrebať všetky tieto dôležité informácie?

“Áno, boli veľmi učenliví, o čom svedčí aj fakt, že bol veľký rozdiel v kvalite prevedenia jednotlivých herných situácií na začiatku a na konci tréningu. Snažili sa zakomponovať do svojej hry všetky moje rady, z čoho mám pochopiteľne veľkú radosť.“ 

Peter Miklušičák, Chantal Škamlová, BTZ, Tréning, Doubles specialist
Deti si zatrénovali aj s predsedom BTZ Petrom Miklušičákom a Chantal Škamlovou (Foto: BTZ)

Bolo zaujímavé sledovať, že na jednej strane ste ich častokrát opravovali, súčasne s tým ste ich ale aj pochválili a povzbudili. To nie je na Slovensku úplne bežný úkaz. 

“Sama som si tenisom prešla a preto viem, ako pokazenie viacerých lôpt po sebe dokáže byť pre tenistu frustrujúce. Práve preto sa snažím mladým hráčkam a hráčom zdôrazňovať, aby zostali hlavne pozitívni. Samozrejme, keď vidím chyby alebo nedostatky, tak to hráčom poviem, no zároveň ich učím, aby boli pri tréningu trpezliví a nedali sa rozhodiť tým, keď im úder párkrát nevyjde.“ 

Ako na faktory obmedzujúce športový výkon? Peter Grič vysvetľuje chyby rodičov a trénerov v tréningovom procese

Trénuje sa štvorhra na Slovensku správnym spôsobom? Je možné určiť nejaké chyby v metodike pri jej nácviku v tréningu?

“Nedokážem to objektívne zhodnotiť, nakoľko som nikdy na tréningoch štvorhry netrénovala až do doby, kým som sa im nezačala viac venovať. Vtedy som oslovila Filipa Poláška a Janette Husárovú, ktorí mali u nás so štvorhrami najviac skúseností. Tieto tréningy mi dali veľmi veľa. Hlavne Filip mi ukázal správne pozície v konkrétnych situáciách, ktoré mi následne pri zápasoch nesmierne pomáhali.“



Čo ste robili odvtedy, ako ste ukončili aktívnu hráčsku kariéru?

“V prvom rade som si chcela oddýchnuť a zažiť život, ktorý ako športovec nemáte. Užívam si obyčajné chvíle v prírode, na rybách. Rada pečiem, varím a taktiež sa venujem joge. Jednoducho žijem a po rokoch driny si tieto chvíle o to viac cením a užívam. Pri tenise som však naďalej zostala, keďže hrávam ligy a pomáham či už deťom alebo aj dospelým, aby v tenise napredovali.“ 

Aké máte plány do budúcnosti?

“Nie som človek, ktorý by vo veľkom plánoval. Myslím si, že život nám sám ukáže tú správnu cestu, ktorou máme ísť a preto som otvorená všetkým možnostiam. Veľmi rada by som však chcela pomôcť mladým hráčom a hráčkam zvládať každodenné boje s ich mysľou.“ 

Budete pokračovať ako trénerka?

“Uvidíme.“

Najbližší tréning zameraný na štvorhru povedie opäť Chantal Škamlová už tento piatok 19.8. o 10:00 na dvorcoch TŠP Kurek & Kratochvíla na Dudovej 2 v Petržalke.

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina: S Poláškom nebudeme reprezentovať večne 14 decembra, 2022 - 4:07 pm

[…] Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každo… […]

Reply

Leave a Comment

6 + five =