Home Najdôležitejšie Česko vedie nad Slovenskom: Kužmová v súboji jednotiek nestačila na český talent

by Soňa Ondrkalová
Viktória Kužmová

BRATISLAVA – Napriek veľmi solídnemu výkonu dnes odišla líderka reprezentačného výberu Mateja Liptáka Viktória Kužmová z centrálneho dvorca bratislavského NTC zdolaná.

V tretej dvojhre priateľského stretnutia fedcupových tímov s Českom podľahla favorizovanej finalistke vlaňajšieho Roland Garros Markéte Vondroušovej v zápase dobrej úrovne v dvoch setoch za 64 minút 3:6, 4:6. České tenistky sa tak ujali vedenia 2:1.

Súboj jednotiek kvalitným tenisom

Aj vzhľadom k tomu, že v rámci obdobného súboja daviscupových výberov v Prahe nenominovali nehrajúci kapitáni na dnešné dvojhry svojich najlepších hráčov, pozornosť tenisovej verejnosti na Slovensku tak logicky dnes viac upútal bratislavský súboj včera nezdolaných tímových jednotiek. Napriek rozdielnemu postaveniu oboch hráčok v rebríčku WTA sa očakával vyrovnaný duel okrem iného aj preto, že hernému prejavu domácej hráčky o niečo viac vyhovuje rýchlejší, hardový podklad, než jej českej súperke. O vyrovnanosti dvojice svedčila aj doposiaľ jediná vzájomná konfrontácia, ktorej dátum však siaha až do sezóny 2016, keď vo štvrťfinále podujatia v Trnave sa po trojsetovej vyrovnanej bitke napokon tešila z víťazstva košická rodáčka 4:6, 6:3, 7:6(3). Opäť sa hralo pod otvorenou strechou NTC, v dôsledku čoho na jednej strane svietilo slnko hráčkam pri podaní priamo do očí.

Markéta Vondroušová (Foto: TASR – Martin Baumann)

Vondroušová dnes opäť potvrdila, prečo patrí medzi najväčšie talenty českého tenisu. Tak ako vo včerajšom súboji so Schmiedlovou sa rodáčka zo Sokolova aj dnes prezentovala komplexnou, variabilnou hrou bez výraznejšej slabiny. Stabilný prvý servis dopĺňala takticky premyslenou medzihrou s výbornou dĺžkou úderov tak z forhendovej, ako aj z bekhendovej strany tesne k základnej čiare. V dlhších výmenách neváhala použiť účinné skrátenie hry, výborne čítala hru a produkovala minimálne množstvo nevynútených chýb.

Skvelý úvod Kužmovej nestačil

Košickej rodáčke dokonale vyšiel úvod, v ktorom dokázala eliminovať ľavácky servis svojej súperky. V medzihre bola agresívnejšia a tak ani neprekvapilo, že už v druhej hre si pripísala na svoje konto úvodný zápasový brejk. Niekoľko nevynútených chýb pri nábehoch k sieti však malo za následok stratu jej vlastného podania v tretej hre a od toho momentu začala Vondroušová kontrolovať dianie na dvorci. Po druhom brejku v siedmej hre sa dostala do vedenia na 4:3 a od toho okamihu až do konca setu už svoju slovenskú súperku k ničomu nepustila. Dominanciu na kurte preukázala česká držiteľka jedného turnajového titulu v závere setu, keď pri podaní Slovenky nestratila ani fiftín a po tridsiatich minútach uzavrela s absolútnym prehľadom úvodné dejstvo.

Aj druhé dejstvo korisťou Češky

V druhom dejstve sa obraz hry predsa len o čosi zmenil. Dvadsaťdvaročná Slovenka sa snažila o precíznejšiu útočnú hru, pričom do určitej miery obmedzila chyby. Prekvapilo však, že napriek nie dobrým skúsenostiam, naďalej väčšinu výmen rozohrávala stereotypne na forhendovú stranu súperky. Prvé zaváhanie pri vlastnom podaní v siedmej hre ešte líderka Liptákovho tímu vykompenzovala ribrejkom. O gem neskôr si však opäť nedokázala podržať servis, keď nevynútenou chybou dopomohla Vondroušovej premeniť už prvú mečbalovú príležitosť.

Slovensko – Česko 1:2
Anna Karolína Schmiedlová – Markéta Vondroušová 1:6, 2:6
Viktória Kužmová – Tereza Martincová 7:6 (6), 4:6, 6:3
Kužmová – Vondroušová 3:6, 4:6

Zdroj: ts – Igor Uher