Foto: Facebook/Belinda Benčičová

Benčičová o návrate: „Ak by som na prvom turnaji netrafila loptičku, nebola by som naštvaná“

DUBAJ – Švajčiarka Belinda Benčičová predviedla v závere roka fantastický návrat. Z pozície mimo elitnej trojstovky sa vyšplhala v rebríčku WTA na 74. miesto.

Zdravotné problémy a krok do neznáma

Dvadsaťročná tenistka so slovenskými koreňmi má za sebou už v mladom veku ťažké chvíle. Po skvelej sezóne 2015, keď triumfovala na WTA turnajoch v Eastbourne a Toronte, sa dostala vo februári 2016 na 7. priečku rebríčka. Potom však prišli problémy. Najskôr bolesti chrbta a neskôr ľavého zápästia. Dlho sa s nimi snažila bojovať využívajúc konzervatívnu neinvazívnu liečbu, no herne sa trápila a na jar tohto roka išla ruka pod nôž.

„Jedna šľacha stále vyskakovala zo správneho miesta v zápästí. Musela byť znova pripojená. Teraz je všetko úplne v poriadku, za čo ďakujem doktorovi. Je odborník na zápästia, operoval aj Magdalénu Rybárikovú. Veľa tenistov, ktorí majú problémy so zápästím, ide k nemu,“ uviedla talentovaná Švajčiarka na margo chirurgického zákroku pre oficiálnu stránku WTA.

po operácii mala obavy

Po operácii nemohla Benčičová dva mesiace chytiť raketu do rúk a ďalší mesiac trvalo, kým mohla začať trénovať bekhendy. S menšou raketou, ľahšími loptičkami a päť minút denne. „Začiatok bol veľmi zložitý. Bola som po operácii, mala som na ruke ortézu. Nevedela som, či všetko funguje. Bola som nervózna. Pomohlo to? Bol to správny krok? Veľmi som pochybovala,“ spomína si.

Prestávka mala aj pozitívne stránky

Hoci vypadla na päť mesiacov z tenisového kolotoča, spätne našla aj pozitívne aspekty. „Na druhej strane, bolo skutočne príjemné byť doma. Vídala som svoju rodinu, trávila čas s kamarátmi. Chvíľu to bolo pekné, ale potom som začala byť netrpezlivá. Keď som začala hrať forhendy, stále som trénovala. Chýbalo mi ale súťaženie,“ zhodnotila.

„Musím však vnímať aj pozitíva. Veľa času som strávila s rodinou, vyriešila som si doma nejaké veci. Časom som už chcela znova cestovať. Keď je hráč na okruhu, je unavený z cestovania a chce ísť domov, no keď je doma, je to presne naopak,“ vysvetlila paradox života tenistu.

počas rehabilitácie navštívila aj babičku na Slovensku

Nechcela chránený renking ani voľné karty

Švajčiarska tenistka sa vrátila do súťažného diania po piatich mesiacoch. Ak by si chcela nechať „zmraziť“ renking spred operácie, musela by byť mimo hry aspoň pol roka.

„Po piatich mesiacoch bez tenisu som sa necítila pripravená prijať voľnú kartu do Tokia alebo na iný mimoriadne kvalitne obsadený turnaj. Bolo to jednoduché rozhodnutie. Takisto som sa rozhodla nečakať na chránený renking, keďže som bola po piatich mesiacoch pripravená hrať,“ odôvodnila svoje rozhodnutie začať na menších podujatiach s horším rebríčkom.

„Potom už neboli v kalendári turnaje ako Linz či Luxemburg. Tak som začala skôr so slabšou rebríčkovou pozíciou. Cieľom bolo dostať sa do kvalifikácie Australian Open,“ priblížila svoju motiváciu, s ktorou sa vracala na ITF turnajoch do súťažného diania.

Od návratu nič neočakávala

Nemyslím si, že je to reštart kariéry. Všetci top hráči majú zranenia a absolvujú operácie. Prešla som si tým a pokračujem tam, kde som predtým skončila,“ vyjadrila sa bývalá svetová sedmička k vynútenej prestávke. Návrat prebehol v septembri na 100-tisícovom ITF podujatí v Petrohrade.

„Nečakala som, že zvíťazím. Nečakala som vôbec nič. Byť znova na kurte vo mne vyvolávalo naozaj zvláštne pocity. Akoby som nikdy predtým nehrala tenis. Bolo to čudné, na kurte som sa necítila ako doma, no vážila som si, že môžem znova hrať. Nič som od seba neočakávala, tešila som sa z každého zahraného bekhendu,“ vrátila sa v spomienkach na petrohradský turnaj.

„Ak by som na prvom turnaji netrafila loptičku, nebola by som naštvaná,“ povedala so smiechom. Napriek obavám, Belinda sa vrátila vo veľkom štýle. V 1. kole deklasovala Rusku Anastasiu Gasanovovú 6:0, 6:0 a napokon dokráčala v ruskom veľkomeste až k titulu.

s trofejou z Petrohradu

Správne rozhodnutie a nový trénerský tím

Čas ukázal, že nečakať na chránený renking bolo najlepšie rozhodnutie. Po petrohradskom triumfe uhrala Benčičová dve semifinále a jedno štvrťinále, aby v závere roka výsledkovo explodovala. Ovládla WTA 125K podujatia v thajskom Hua Hine a taiwanskom Tchaj-peji a tento víkend aj 100-tisícový turnaj v Dubaji. V 15 zápasoch stratila len jeden set!

s trofejou z Dubaja

„Bolo to správne rozhodnutie. Mám za sebou veľa zápasov, hrala som v tichosti turnaje. Bolo to pre mňa skvelé. Na ITF turnaje som zvyknutá, takže to pre mňa nebola nová vec,“ pochvaľuje si cestu, na ktorú sa po rehabilitácii vydala.

Počas pauzy sa mladá Švajčiarka zaoberala aj svojím trénerským tímom. V júli ho rozšíril Iain Hughes, bývalý kouč Ukrajinky Jeliny Svitolinovej, ktorý nahradil na pozícii hlavného trénera otca Ivana.

„Bola to len otázka času. Otec stále všetko zblízka sleduje a ja som rodičom vďačná za všetko, čo mi dali. Ale teraz som už dospelá. Takže je to prirodzené rozhodnutie. Od prvého spoločného týždňa je to s Iainom skvelé. Má veľa skúseností, je pokojný a dobrý stratég. Môže do mojej hry niečo pridať,“ nádejá sa rodáčka z Flawilu.

Nadšenie zo začiatku novej sezóny po boku Federera

Rok 2018 odštartuje sympatická tenistka slovenského pôvodu na Hopmanovom pohári v Perthe. Jej partnerom nebude nik iný než legendárny Roger Federer. „Je to obrovská príležitosť. Roger ma oslovil, či by som s ním išla hrať. Vedela som to už pred operáciou, bola to vec, na ktorú som sa tešila, takže som mala motiváciu byť čo najskôr fit. Dúfam, že zahrám svoj najlepší tenis a bude to skvelé,“ uviedla smerom k štartu novej sezóny.

s Rogerom Federerom hrali v Perthe aj tento rok

Po prestížnej súťaži miešaných dvojíc sa presunie talentovaná Benčičová do Melbourne, kde si zahrá na grandslamovom Australian Open. Hlavnú súťaž si vybojovala na poslednú chvíľu triumfom v Tchaj-peji.

About Michal Pokrivka

Check Also

Alex Molčan

Slováci v akcii: Utorok 2. marec

BRATISLAVA – Utorkový program prináša bohatú ponuku tenisových zápasov so slovenským zastúpením, v akcii budeme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 + three =