tenisová raketa
Ilustračné foto (Foto: TASR/AP - Natacha Pisarenko)

ATP opäť upraví počítanie bodov v rebríčku: K avizovaným zmenám príde už čoskoro

LONDÝN – Rebríček ATP čakajú od marca opäť nové zmeny. Aktuálny ranking bude nahradený novým systémom, ktorý reaguje na neustálený kalendár, ktorý je značne poznačený stále prebiehajúcou pandémiou koronavírusu a turnaje majú odlišné termíny ako v minulých rokoch.


Mužská tenisová asociácia menila tradičný 12-mesačný rebríček už minulý rok. Vtedy sa kvôli pauze rozhodlo o tom, že rebríček bude zmrazený a počítať sa budú výsledky z predošlých 22 mesiacov.

ATP počítala s tým, že by sa od novej sezóny mohlo vrátiť všetko do normálnu, ale už v decembri začínalo byť jasné, že sa tak nestane. Na rad tak musia opäť prísť ďalšie zásahy, ktoré budú reagovať na neustálenú situáciu.

Nová verzia svetového rebríčka by mala vstúpiť do platnosti na začiatku marca, teda v období, kedy bola minulá sezóna prerušená. Podľa nového systému sa budú tenistom počítať výsledky za uplynulých 24 mesiacov.V konečnom zúčtovaní to znamená, že tenisti, ktorý budú štartovať na danom turnaji, na ktorom štartovali aj pred dvomi rokmi majú istotu, že sa im tieto body odpočítavať nebudú. Naopak si môžu prípadne polepšiť, do rebríčku sa bude započítať lepší výsledok, ktorý dosiahnu.

Stále nie je jasné, kedy sa ATP vráti k tradičnému počítaniu rebríčku za dvanásťmesačné obdobie. Súčasná situácia vyhovuje predovšetkým tým tenistom, ktorý sa pohybujú na tých najvyšších priečkach v rebríčku. Paradoxom je, že ich výkonnosť nemusí odpovedať tomu, čo predvádzali pred dvomi rokmi.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Famózny obrat Kovalíka v Córdobe: Aj napriek skratu v prvom sete, dokázal v dramatickej koncovke uspieť

CÓRDOBA – Slovenský tenista Jozef Kovalík zvládol dramatickú koncovku v osemfinálovom zápase na ATP turnaji …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen + 7 =