Home Správy ATP Cup – sumár 5. dňa: Suverénne Rusko, zahodené bulharské šance

ATP Cup – sumár 5. dňa: Suverénne Rusko, zahodené bulharské šance

BRISBANE/PERTH/SYDNEY – ATP Cup pokračoval piatym hracím dňom a rozdávali sa štvrťfinálové miestenky. K istej postupujúcej Austrálii sa pridali Rusko a Veľká Británia.

Skupina C (Sydney)

Veľká Británia – Moldavsko 3:0

Cameron Norrie deklasoval v súboji dvojok Alexandra Cozbinova 6:2, 6:2. V celom stretnutí nečelil žiadnemu brejkbalu, súper s ním držal krok len na úplných začiatkoch setov. Identickým skóre zdolal Daniel Evans lídra Moldavska Raduho Albota. V prvom sete viedol už 4:0, v druhom rozhodol obratom z 0:1 na 4:1. Jamie Murray a Joe Salisbury dokonali debakel, keď zdolali Albota s Cozbinovom 6:2, 6:3. Úvodné dejstvo kontrolovali od stavu 2:2, v druhom rozhodlo odpútanie sa do vedenia 3:0.

Belgicko – Bulharsko 2:1

Zrodil sa jediný výsledok znamenajúci víťazstvo v skupine pre Veľkú Britániu. Bulhari pritom začali skvele, keď Dimitar Kuzmanov deklasoval 6:0, 6:3 Steva Darcisa. Jediný slabší moment zažil, keď stratil za stavu 2:2 v druhom sete podanie. David Goffin následne zdolal po obrate 4:6, 6:2, 6:2 Grigora Dimitrova. V prvom sete dvakrát zmazal manko brejku, no v desiatej hre prišiel o servis po tretí raz – 4:6. V druhom dejstve si rýchlo vypracoval náskok 3:0 a podobne pokračoval aj v treťom, v ktorom brejkol favorita na 2:1 a neskôr 5:2. Deblisti Sander Gillé s Joranom Vliegenom zvíťazili nad Dimitrovom a Alexandarom Lazarovom 3:6, 6:4, 10:7. Po nezvládnutom prvom sete prehrávali v tom druhom 0:2, no od tohto momentu dominovali.

Skupina D (Perth)

Rusko – Nórsko 3:0

Karen Chačanov zvíťazil 6:2, 6:1 nad Viktorom Durasovičom. Outsidera nepustil k žiadnej šanci na brejk, sám sa presadil na riterne po dva razy v každom sete. Zápas talentovaných tímových lídrov zvládol lepšie Daniil Medvedev, ktorý porazil Caspera Ruuda 6:3, 7:6(6) a zaistil Rusku štvrťfinále. Prvú časť rozhodol brejk na 4:2. V druhej sa dostal favorit z manka 1:3 a v dramatickej skrátenej hre ukázal pevnejšie nervy. Vo štvorhre dostali šancu Jevgenij Donskoj a Konstantin Kravčuk, ktorí si poradili po výsledku 7:6(4), 6:4 s Durasovičom a Ruudom. V úvodnom dejstve nestačil Nórom obrat z 0:2 na 5:3 a setbal v desiatej hre. V druhom im bolo málo platné, že zmazali dvakrát manko brejku.

Taliansko – Spojené štáty americké 3:0

Talianov nasmeroval k víťazstvu Stefano Travaglia, ktorý si poradil po setoch 7:6(3), 7:6(1) s Taylorom Fritzom. V prvom sete síce prišiel o náskok 5:3, no tajbrejk jasne ovládol. Druhé dejstvo sa nieslo v znamení kvalitného servisu na oboch stranách, skrátená hra patrila znova Talianovi. Americké šance zmaril Fabio Fognini, ktorý porazil 6:4, 7:6(5) Johna Isnera. Úvodnú časť si podmanil vďaka brejku na 5:4, v druhej mal pevnejšie nervy v skrátenej hre. V záverečnej štvorhre vyhrali Simone Bolelli a Fabio Fognini 6:4, 6:7(5), 10:3 nad Austinom Krajickom a Rajeevom Ramom.

Skupina F (Brisbane)

Kanada – Nemecko 2:1

Lepšie začali Nemci, keď Jan-Lennard Struff nečakane hladko po setoch 6:1, 6:4 zdolal Félixa Augera-Aliassimeho. Prvé dejstvo bolo od stavu 1:1 plne v jeho réžii. V tom druhom mu stačil jediný brejk, ktorý sa zrodil v treťom geme. Súboj jednotiek bol veľkým predstavením Denisa Šapovalova. Trápiaceho sa Alexandra Zvereva porazil 6:2, 6:2. Prvý set rozhodli brejky z prvej a siedmej hry, v druhom išiel Kanaďan rýchlo do vedenia 4:0. V rozhodujúcom debli vyhrali Félix Auger-Aliassime a Denis Šapovalov nad Kevin Krawietzom s Andreasom Miesom 6:3, 7:6(4). Jediný brejk zápasu zaznamenali na 4:2 v prvom sete. V tajbrejku druhej časti dokázali Nemci znížiť z 1:6 na 4:6, ale viac im kanadskí mladíci nedovolili.

Austrália – Grécko 3:0

Austrálčania boli už pred zápasom istí víťazi skupiny. Nečakané problémy mal John Millman, ktorý porazil Michaila Pervolarakisa tesne 4:6, 6:1, 7:6(2). V prvom sete nedokázal odpovedať na stratu podania z piatej hry, a hoci v druhom jasne dominoval, v rozhodujúcom znova nevyzrel na servis súpera. V skrátenej hre však senzáciu nedopustil. Vo vrcholnom zápase dňa potom pridal druhý bod Nick Kyrgios, keď zvíťazil 7:6(7), 6:7(2), 7:6(5) nad Stefanosom Tsitsipasom. V celom zápase sa nezrodil ani jeden brejk! V tajbrejkoch prvého a tretieho setu slávila úspech vysoká miera rizika na jeho strane. Chris Guccione a John Peers na záver zdolali 6:3, 6:4 Markosa Kalovelonisa s Petrosom Tsitsipasom.

Zamotaná situácia okolo dvoch postupujúcich z druhých miest sa rozmotá až zajtra po odohratí záverečných stretnutí v skupinách A, B a E.