Home Najdôležitejšie ATP Cup ovládli Srbi – Djokovič v šlágri zdolal Nadala, rozhodol vo štvorhre

ATP Cup ovládli Srbi – Djokovič v šlágri zdolal Nadala, rozhodol vo štvorhre

by Dominika Mikušiaková

SYDNEY – Premiérový ročník ATP Cupu ovládol tím Srbska. Vo finále si Srbi poradili s tímom Španielska 2:1 na zápasy.

Finále odštartovalo zápasom dvojok, v ktorom si sily zmerali Roberto Bautista Agut a Dušan Lajovič. Prvý bod pre Španielsko získal Bautista Agut po výsledku 7:5, 6:1.  Prvý set priniesol vyrovnanú bitku – favorizovaný Španiel strhol víťazstvo na svoju stranu až v samotnom závere. Druhý set už bol jasne v jeho réžii. Jediný gem stratil pri vlastnom servise za stavu 4:0.

Súboj jednotiek priniesol očakávaný šláger medzi Novakom Djokovičom a Rafaelom Nadalom. Srb vyrovnal stav stretnutia po výhre 6:2, 7:6(4). Prvý set bol z pohľadu srbskej jednotky až nečakane hladkou záležitosťou. Dvakrát obral Španiela o servis a sám nečelil žiadnemu brejkbalu. V druhom sete sa obraz hry vyrovnal. Nadal mal za stavu 3:2 dovedna päť brejkbalov, Srb však všetky vo veľkom štýle odvrátil. Sám nezužitkoval šance v jedenástej hre, set napokon dospel do tajbrejku. Jeho záver zvládol lepšie belehradský rodák a vyrovnal tak stav finále na 1:1.

Vo vzájomnej bilancii išlo už o 55. zápas týchto dvoch velikánov. Po dnešnej výhre vedie Djokovič 29-26. Na tvrdom povrchu zvládol posledných deväť súbojov s Nadalom, v ktorých nestratil ani set. Naposledy s ním na tomto povrchu prehral v roku 2013.

Do rozhodujúcej štvorhry už Rafael Nadal nezasiahol. Za Španielsko nastúpil pár Feliciano López/Pablo Carreňo Busta, za Sbrsko to bol Novak Djokovič s Viktorom Troickim. Po setoch 6:3, 6:4  sa z víťazstva radoval tím Srbska. Srbi nevstúpili do zápasu najlepšie, hneď na úvod prišli o servis. V šiestom geme si však stratené podanie vzali naspäť a v závere súperov pretlačili. V druhom dejstve Španieli prišli o servis hneď v prvom geme. Djokovič s Troickim si už náskok bez väčších problémov ustrážili a za stavu 5:4 zápas dopodávali čistou hrou.