Home Najdôležitejšie Andrej Martin: „Osamostatnenie od trénerov mi pomohlo“

Andrej Martin: „Osamostatnenie od trénerov mi pomohlo“

by Igor Uher

BRATISLAVA – Neprezradíme nič nové tvrdením, že zodpovednosť lídra Hrbatého reprezentačného výberu prevzal po zranenom Martinovi Kližanovi v barážovom daviscupovom stretnutí s Českom skúsený antukový špecialista Andrej Martin (95. v rebríčku ATP).

Od 30-ročného bratislavského rodáka sa dnes v súboji s Lukášom Rosolom (179.) očakáva zisk povinného bodu. Semifinalistu z januárového podujatia na antuke v argentínskej Córdobe sme vyspovedali po slávnostnom žrebovaní nielen na tému Davis Cup.

Na juhoamerickom kontinente ste dosiahli veľmi solídne výsledky, vďaka ktorým ste sa ocitli druhý raz v v kariére v prvej stovke rebríčka. Čomu pripisujete svoju aktuálnu výkonnosť?

„Nedá sa to pripísať na vrub jednej konkrétnej veci. Som typ tenistu, ktorého výkon rastie s nadobudnutými skúsenosťami. Dostávam sa viac do hĺbky konkrétnych aspektov hry, ktoré analyzujem. S pribúdajúcimi rokmi mám viac možností na to, aby som tieto vedomosti aj zužitkoval. Do určitej miery mi pomohlo aj osamostatnenie od trénerov. Všetko si teraz organizujem sám a nadobudnuté skúsenosti môžem na seba aplikovať bez akýchkoľvek limitov.“

Nechýba vám pri tréningu uhol pohľadu trénera?

„Je možné polemizovať o tom, do akej miery je to správne. Na druhej strane, nie som na všetko úplne sám. Na turnaje so mnou cestuje Ivan Košec, ktorý mi robí personálneho asistenta. Tiež komunikujem s talianskym trénerom, ktorý pre mňa pracuje v pozícii konzultanta. A napokon, mám aj vlastného kondičného trénera. To znamená tím ľudí okolo seba, s ktorými mnohé tenisové aspekty konzultujem.“



Ako vnímate svoju pozíciu lídra tímu, od ktorého sa očakáva zisk bodov?

„Už niekoľko rokov sme traja až štyria hráči z reprezentácie na tom z pohľadu postavenia na rebríčku veľmi podobne. Vôbec nie je dôležité, kto z nás je tímovou jednotkou. Každý z nás môže byť v niektorom zo zápasov ťahúňom. Ani v súboji s Čechmi sa neočakávajú body výhradne len od jednotky. Dôležitý je zisk troch bodov a je úplne jedno, kto z nás ich získa. Veľkou výhodou vyrovnanosti tohto kolektívu je priestor pre nehrajúceho kapitána, ktorý môže kombinovať pri nominácii z viacerých možností, koho postaviť na konkrétneho súpera.“

Čím to je, že v ostatných športoch sú emócie pri derby súbojoch s Čechmi vyhrotené a v tenise cítiť priam priateľskú náladu?

„Je to dané aj povahovou príbuznosťou s Čechmi. Mentalitou aj jazykom sú k nám neporovnateľne bližšie ako ostatní tenisti. S veľkým zaujatím som sledoval derby v kolektívnych športoch, ktoré mali naozaj výnimočný emocionálny charakter. Sám som veľmi zvedavý, aké budem mať pocity v úlohe aktéra tohto duelu. Dúfam, že atmosféra v hľadisku bude podobná, ako na futbale, aby nám pomohli svojou energiou. Na druhej strane, tenis je individuálny šport a neriešime, z akej krajiny je hráč na opačnej strane dvorca.“



Je pre vás výhodou, ak sa s Čechmi navzájom dokonale poznáte?

„Je to výhodou z pohľadu hráča, ktorý si vždy na konkrétny zápas pripraví taktický plán. Rád hrám proti tenistom, s ktorými už mám zápasovú prax. Môžem pri nich zúročiť svoje skúsenosti a viem, čo očakávať. V zápase sa ukáže, akú taktiku dokážu ušiť na mňa.“

Prezradíte svoju taktiku pred zápasom s Lukášom Rosolom?

„Lukáša som naposledy porazil v nemeckej lige pred dvoma rokmi. Niekde mám ešte schované poznámky, ktoré si píšem o hráčoch po každom zápase. Sám sa ešte musím do nich pozrieť, z hlavy si ich nepamätám. Na každý zápas, bez ohľadu na súpera, nastupujem s tým, aby som bol predovšetkým ja čo najlepšie pripravený.“

Rosol disponuje veľmi solídnym prvým servisom. Najlepšie výsledky však dosiahol na hardových turnajoch. Vyplýva z toho, že sa ho pokúsite udržať čo najdlhšie vo výmenách?

„Útočne zameraní hráči nemajú v obľube defenzívnych súperov s dobrým pohybom. Budem sa snažiť odohrať čo najviac výmen a vo vhodnom momente podniknúť kontru, aby som ho dostal do pozícií, ktoré rád nemá. To je moja štandardná hra na každého súpera. Až na dvorci uvidím, do akej miery ju dokážem použiť v konkrétnych momentoch. Aktuálna situácia pred najbližším súbojom mi celkom hrá do kariet, aj preto na dvorec nastúpim sebavedomý.“



Ako prebieha proces vašej prípravy bez trénera? Sledujete súperov na internete?

„Príprava sa začína už niekoľko dní pred súbojom. Zahŕňa kondičnú časť, aj technickú, pri ktorej ladím konkrétne prvky hry potrebné pre nastávajúci zápas. Samozrejme, pozerám aj videá a robím si z nich poznámky.“

Ako vnímate zmeny systému súťaže v Davis Cupe?

„Najväčší rozdiel pociťujem v hre na dva víťazné sety. Z môjho pohľadu tým trpí výnimočnosť daviscupovej súťaže, ktorá sa vždy hrala na tri víťazné sety.“

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five − five =