Home Názory Anderson s Isnerom a ďalšie maratónske zápasy: Zbytočná komplikácia, či najlepšia časť grandslamov?

Kevin Anderson vo wimbledonskom semifinále zdolal Johna Isnera 26:24 v piatom sete. O tom, či majú rozhodujúce sety bez tajbrejku zmysel sa neustále vedú debaty. US Open je jediný grandslam, ktorý využíva skrátenú hru vo všetkých setoch. Aké výhody a nevýhody v sebe skrýva systém hodnotenia bez tajbrejku?

Grandslam je jednoducho grandslam

Práve tieto štyri turnaje dokážu pritiahnuť k obrazovkám milióny divákov, ktorí inak tenis sledujú iba okrajovo. Rovnako im zvýšenú pozornosť venujú aj samotní hráči. Je preto pochopiteľné, že „veľká štvorka“ by mala mať trocha iný formát. Pri mužoch je rozdiel už v tom, že hrajú na tri víťazné sety. Pre ženy je však jedinou „špecialitou“ práve zrušenie záverečného tajbrejku.

Skrátené hry, ako už vychádza z názvu, výrazne okresávajú čas strávený na kurte. No práve to prispieva k možným prekvapeniam či dielam náhody. V tajbrejku mnohokrát rozhoduje o víťazovi doslova jediná loptička. V pokročilej fáze skrátenej hry už jeden mečbal strieda druhý a stať sa môže čokoľvek. Keď sa však hrajú celé gemy, tenisti musia viac preukázať svoju psychickú, ale aj fyzickú odolnosť.

Obrovská únava hráčov

Spomeňme si na pamätný zápas medzi Isnerom a Mahutom, ktorý vyhral Američan po viac ako 11 hodinách a skóre 70:68 v piatom sete. Už v ďalšom kole však víťaz neuveriteľného súboja hladko podľahol Thiemovi de Bakkerovi. Na rozlúčku dokonca dostal aj „kanára“. Ako sám po zápase povedal, cítil sa maximálne vyčerpaný a vedel, že nemá žiadnu šancu.

Podobnú situáciu zažila v roku 2016 Dominika Cibulková po krásnom osemfinále proti Agnieszke Radwaňskej s koncovkou 9:7 v treťom sete. Žreb jej prihral ako štvrťfinálovú súperku Jelenu Vesninovú. Na prvý pohľad išlo o veľmi prijateľnú hráčku na takúto pokročilú fázu turnaja. Dominika však celý zápas hrala očividne bez energie a pod hladkú prehru sa určite podpísalo takmer trojhodinové osemfinále.

Únava, práve tá je teda obrovským problémom, s ktorým musia bojovať víťazi takýchto krásnych grandslamových bitiek. Mnohokrát po vydretom postupe už nemajú silu, a aj tak je ich stopkou nasledujúce kolo. Hoci výnimka potvrdzuje pravidlo a Kevin Anderson po jednom maratóne s Federerom vo štvrťfinále (13:11 v piatom sete) zvládol hneď ďalší, ešte väčší.

Problémy s plánovaním programu

Slávny zápas Mahuta s Isnerom sa hral 3 dni, o jeden deň menej trval duel Fabrica Santora s Arnaudom Clémentom na French Open 2004, ktorý sa skončil v piatom sete 16:14. Aj keď zápasy netrvajú viac dní, kurt je často vyblokovaný celé hodiny.

To, samozrejme, výrazne ovplyvňuje program. Ďalšie súboje sa potom dohrávajú za tmy alebo dokonca na druhý deň. A to výrazne ovplyvňuje vývoj duelov. Podobne, ako tohtoročné druhé semifinále medzi Nadalom a Djokovičom, ktorí sa na kurt dostali o 20. hodine. Semifinále tak muselo byť neskôr prerušené a to spôsobuje v závere turnaja veľké organizačné problémy.

Diváci drámy milujú

Na druhej strane, asi nikoho neteší, ak jeden z hráčov po absolútnej dominancii vybaví zápas za hodinu. Sú to práve takéto dramatické bitky, ktoré si uchovávame v pamäti najviac. Aj nedávne súboje Andersonona by v tajbrejku možno nedali takú šancu vyniknúť životným výkonom Juhoafričana. Nech má tento formát akékoľvek nevýhody, pre divákov je atraktívnejší. A práve oni by mali byť na prvom mieste.