Home Blog Analýzy hráčov: Nikoloz Basilašvili

Analýzy hráčov: Nikoloz Basilašvili

by Ján Solčáni
Nikoloz Basilashvili

Pri písaní týchto analýz sa musím v mnohom a často opakovať. Je to logické, keďže top hráči sú si vo veľa veciach podobní. Lenže, len najlepší z najlepších, ako napríklad „veľká trojka“, ale aj niektorí z ich mladších nasledovníkov ako napríklad Thiem, Tsitsipas, Medvedev, Rubľov či Zverev majú spoločné tie najdôležitejšie mentálne vlastnosti akými sú láska k tenisu, húževnatosť, cieľavedomosť, súťaživosť, vytrvalosť a sebadisciplína, ktorá prechádza niekedy až do perfekcionizmu.

Napriek tomu, že majú väčšinu z týchto dôležitých vlastností, je ale táto skupinka mladíkov oveľa zraniteľnejšia, ľahko zlomiteľná, výsledkovo neregulárna a na veľkých podujatiach sa nevedia presadiť. Ich psychickú nestabilitu a nevyrovnanosť výkonov sme mohli (s výnimkou Medvedeva, ktorý ide v 2019. ako pílka) sledovať počas celej sezóny 2019. Prechádzajú krízami rôzneho typu. Na žiadosť čitateľov budem dnes písať o hráčovi, o ktorom vďaka spomenutým vlastnostiam, ako aj tomu, čím všetkým si musel v živote prejsť, podľa môjho názoru budeme ešte veľa počuť. Je ním 27-ročný sympatický Gruzínec Nikoloz Basilašvili. Tento hráč možno nemá v rukách toľko fyzického talentu ako napríklad Nick Kyrgios, ale jeho mentálne vlastnosti to všetko dorovnávajú.

Ťažké začiatky

„Boli momenty, keď sme s otcom na cestách po turnajoch spávali v aute aj niekoľko týždňov. Zatiaľ to celé bola veľmi zaujímavá cesta. Trénoval som v zlých podmienkach a nemohol som si nájsť žiadneho sponzora, tak som si vybavil ruské občianstvo. Počas juniorského okruhu sme spali v aute aj mesiac. Na turnajoch sme spali aj v stanoch. Všetky tieto veci vás donútia uvedomiť si, že ťažké časy neboli len tak pre nič. Určite ma urobili nielen silnejším, ale aj viac hladným súťažiť na tej najvyššej úrovni,“ vyjadril sa gruzínsky tenista.

Dôraz na detaily je u neho veľký. Nečudo, keďže jeho otec bol profesionálny tanečník (balet) a jeho matka doktorka. V oboch profesiách je dôležitá zodpovednosť, disciplína a dôraz na detaily. Možno aj preto sa zdajú hra a pohyb Nikoloza také technicky čisté.

„Rozdiely na tejto úrovni nie sú veľmi veľké. Ako najväčší rozdiel vnímam to, že musím byť naplno pripravený na každý zápas a to bez najmenšieho výpadku. Na tom presne pracujeme, byť schopný hrať rovnako proti rebríčkovo slabším hráčom s takou istou intenzitou ako proti tým najlepším,“ vysvetlil.

Svoju skromnosť, cieľavedomosť a uvedomelosť vystihuje nasledovným vyjadrením: „V tenise sú veľmi dôležité skúsenosti a sebavedomie hráča, a preto mám pred sebou ešte veľa krokov, ktoré musím prejsť.“

Stratégia

Nikoloz používa veľmi útočnú hru od základnej čiary (ak mu to súper dovolí). Jeho hra mi pripomína bývalú svetovú jednotku Juana Carlosa Ferrera, ale aj Jevgenija Kafeľnikova. Pre svoju pracovitosť a húževnatosť, vďaka ktorej bol Ferrero pre svojich protivníkov taký otravný, získal tento úspešný Španiel prezývku „mosquito“ (komár). Rus Kafeľnikov bol zas pre svoje „strely“ a presnosť prezývaný Kalašnikov. Nikoloz si útočnou hrou vytvára situácie na ukončenie, ale stále mu chýba kvalita na sieti. Jeho štatistiky pri hre na sieti sú veľmi slabé. Je vidieť, že čo sa týka stratégie a taktických prvkov, je jeho hra ešte len vo vývoji. Často robí zbytočne veľa nevynútených chýb a jeho údery sú príliš priame a neefektívne. Keďže jeho ambície sú najvyššie, tak ho, samozrejme, porovnávam s hráčmi z prvej svetovej desiatky.

Momentálne stavia na trpezlivosť a poctivú prácu

Takto sa Gruzínec vyjadril k téme plánovania maximalizovania svojho potenciálu: „Nenaháňam sa za výsledkami, ale skôr aby som odovzdal 100 % na kurte aj mimo neho. Chcem maximalizovať to, čo mám, hlavne preto, aby som ukončil svoju kariéru s vedomím, že som nenechal ani jednu skalu neprevrátenú.“

Všetko je na dobrej ceste

V stabilizácii jeho hry a výkonov má momentálne prsty skúsený holandský tréner Jan de Witt. „Čo ma presvedčilo, bolo to, ako reagoval v tréningu. Uvedomil som si, že tento chalan je veľmi seriózny a ochotný robiť všetko pre to, aby posunul svoju hru na ďalšiu úroveň,“ povedal Holanďan.

„Mali sme jasný obraz o tom, kam chceme ísť s jeho hrou,“ pripúšťa de Witt. „Prekvapilo ma, ako rýchlo sa zlepšoval. Nikdy som nemal hráča, ktorý sa učil tak rýchlo ako on. Má veľmi zvláštny talent učiť sa, pokiaľ ide o biomechaniku a pohyb. Je to veľmi nezvyčajné a je to niečo, čo som, keď som s ním začal prvýkrát pracovať, ešte nevedel. Rýchlo sa dokázal naučiť naozaj komplexné veci. Má disciplínu na to, aby tvrdo pracoval a ak ho pritlačíte, tak to urobí,“ dodáva.

Ak sa pozrieme na výsledky a štatistiky Basilašviliho za posledné tri roky, tak vidíme každým rokom postupný progres. V roku 2019 je Gruzínec podľa všetkého, vďaka svojej tvrdej práci a vytrvalosti, na tej najlepšej ceste pokračovať vo svojom progrese.

2017: rebríček ATP 94. – 51. (0 titulov)
2018: rebríček ATP 89. – 21. (2 tituly)
2019: rebríček ATP 22. – 16. (1 titul) sezóna ešte prebieha

Slabiny

  • akokoľvek agresívne sa Nikoloz snaží hrať, od základnej čiary mu chýba uvoľnenosť, švih a rotácia, vinou čoho sú jeho údery pri rozhadzovaní súpera po odskoku pomalšie a pre tento štýl hry nie až také efektívne
  • jeho hra je dosť predvídateľná a málo mení rytmus
  • chýba mu variabilita po taktickej ako aj úderovej stránke
  • niekedy až príliš riskuje a ma vysokú štatistiku nevynútených chýb
  • podľa štatistík vyhral na sieti len 8 % výmen
  • skoro vôbec nepoužíva servis-volej
  • slabšie a menej efektívne podanie ako jeho kolegovia (o 30 % menej es ako priemer top 100/až 66. miesto v rebríčku súčtu bodov za podanie)

Silné stránky

  • pracovitosť, sebadisciplína a nepoddajnosť
  • solídna hra od základnej čiary
  • výborná technika úderov a pohybu po kurte
  • veľmi solídne riterny (70 % viac vyhratých bodov/10 % menej chýb ako priemer top 100/33. miesto v rebríčku súčtu bodov za ritern)

Krásny deň prajem priatelia

JS

Tenisového analytika Jána Solčániho nájdete aj na Facebooku (TU) a Instagrame (TU).

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × three =