Home Blog Analýzy hráčov: Ernests Gulbis

Analýzy hráčov: Ernests Gulbis

by Michal Pokrivka

Tenisový tréner Ján Solčáni si dnes posvietil na jedného z najväčších búrlivákov na okruhu a zároveň tenistu, ktorý sa dlho prezentoval atypickou forhendovou technikou. Lotyš Ernests Gulbis je rozhodne hráč, ktorého je ťažké prehliadnuť.

BIO

Mimoriadne talentovaný tenista, ktorému mnohí predpovedali skvelú budúcnosť. Ernests Gulbis dosiahol prvú svetovú stovku už ako 19-ročný. To len za 3 roky od účasti na svojom prvom turnaji futures. Na okruhu ho väčšinou brali (oprávnene) ako bohatého a arogantného mladíka z Pobaltia, ktorý žije bohémskym životným štýlom. Ernests má svoj svet. Zväčša hovorí a až potom premýšľa.

Možno to má niečo spoločné s tým, že pochádza z veľmi bohatej rodiny a viditeľne má rád pozornosť. Jeho momentálne 138. miesto v rebríčku ATP asi nikoho neohúri. Ale to, že bol skoro 9 rokov v prvej svetovej stovke (2007 – 2016) a v roku 2014 dokonca figuroval niekoľko týždňov ako svetová desiatka, len hovorí o jeho kvalitách.

https://www.youtube.com/watch?v=SUAGhe2rZjs&feature=youtu.be

Ernestsov otec je oligarcha a matka herečka. Gulbis ako dieťa účinkoval podobne ako Alizé Cornetová vo filme svojho deda, ktorý bol mimochodom známy filmový režisér. Vyrastal v údajne tretej najbohatšej rodine v Lotyšsku. Možno práve preto ho peniaze ani sláva nemotivujú. Možno práve preto jeho potenciál nebude nikdy naplno využitý.

„To, čo ma ženie dopredu, je skúsiť, či to dokážem, zistiť či som schopný dosiahnuť vrchol. Peniaze sú mi ukradnuté a nezáleží mi na sláve. Taktiež si nie som istý, či mi dáko záleží na tejto hre. Milujem súťažiť a neznášam trénovať. Potrebujem cieľ. Keď som vyhral svoj prvý ATP turnaj, tak som bol šťastný možno 10 minút a to bolo všetko. Potom som mal pocit prázdnoty. A potom príde ďalší týždeň. Je to OK. Je dobré, že sa v tenise musíte vždy donútiť k dosahovaniu ďalších cieľov,“ povedal Gulbis.

Vo Švédsku počas turnaja dokonca navštívil aj väzenskú celu po tom, ako ho polícia prichytila komunikovať s prostitútkou. Následne povedal, že to bola dobrá a zábavná skúsenosť, ktorú by si mal každý raz vyskúšať. Počas svojej kariéry sa mu podarilo vypustiť z úst mnoho poburujúcich vyhlásení. Niektorých možno urazili, ale väčšina ľudí, čo ho poznajú, berie jeho vyjadrenia s rezervou.

Ročne vraj rozbil 60-70 rámov rakiet. Neskôr po návšteve rakúskej fabriky HEAD vyhlásil, že mu je ľúto ľudí, ktorí tie rakety vyrábajú. Trénovať ho nevydržal skoro nik mimo toho, že on sám im veľkú šancu ani nedal. Na niekoľkých turnajoch som ho stretol s kondičným trénerom, ktorý mu robil maséra aj poskoka, čo mu nosil tašky s nákupmi. Môj zverenec ho v roku 2012 porazil po 5-setovej dráme počas Davis Cupu Maďarsko vs Lotyšsko. O týždeň na to nás na turnaji v Gstaade ani neodzdravil.

KARIÉRA

Ako tenista sa predstavil verejnosti v roku 2007 tým ako na French Open zmietol Tima Henmana z kurtu a neskôr v tom istom roku došiel na US Open až do 16-ky. Na stene má napríklad aj skalp Rogera Federera v jeho najväčšej forme. Neskôr začali však jeho výkony stagnovať. Dôvodom bolo možno aj to, že značne podceňoval tréningy a kondičnú prípravu, s čím sa v tej najvyššej špičke udržať nedá. Dokonca nakrátko vypadol z prvej stovky. Podobných „skokov“ z top 20 do druhej svetovej stovky bolo u neho niekoľko.

„Jedného rána som sa zobudil s opicou, prekrížil som si prsty a rozhodol sa ‚tak teraz idem do toho‘,“ znie jeden z jeho ďalších zaujímavých výrokov. Podobné nastavenie, talent, aj vzťah k tenisu mal Rus Marat Safin. Ich cesty sa prepojili a Safin mu dokonca poradil zamestnať svojho bývalého trénera Hernána Gumyho z Argentíny. Poďme ale konečne riešiť jeho hru.

TECHNICKÁ ANALÝZA

Gulbisa považuje väčšina ľudí v branži za (zmarený) talent. Čo ale talent v jeho prípade znamená­? Podľa mňa má Ernests pomimo vysokej úrovne mentálnych vlastností akými sú bojovnosť, súťaživosťcieľavedomosť aj vynikajúci cit pre loptičku (vizuálne priestorové vnímanie/koordinácia očí a ruky), švih a akceleráciu zápästia, skvele riternuje, dobre číta hru (vysoký level predvídavosti/anticipácie) a je kreatívny/tvorivý hráč, ktorý sa zaobíde v každej situácii.

Ako jeho najväčšie slabiny by som naopak podčiarkol najprv mentálne vlastnosti akými sú slabá trpezlivosť skúšať a učiť sa nové veci/pohyby (časté u „talentovaných“ jedincov), s tým spojená nízka úroveň koncentrácie, ktorá je ovplyvnená aj úrovňou jeho motivovanosti v danom momente. Ernests počas svojej kariéry často podceňoval svoju kondičnú pripravenosť, čo sa odzrkadľovalo aj na jeho výkonoch. Na jeho výkonoch sa často odzrkadľuje aj jeho súkromný život a profesionálny prístup k príprave (životospráva a sociálno-environmentálne vplyvy). Kombinácia spomenutých faktorov má v konečnom dôsledku značný vplyv na jeho nevyrovnané výkony (extrémne kolísavá amplitúda výkonnostnej vyrovnanosti).

Čo sa týka techniky, tak pri mene Gulbis napadne asi každému jeho neortodoxný štýl v náprahovej fáze forhendu, ktorý mne pripomína let vtáka albatrosa.

Tento fenomén je už minulosťou a jeho forhend je po technickej a biomechanickej stránke skoro úplne čistý. Lakeť má pri údere na môj vkus blízko tela, ale v jeho prípade mi to až tak neprekáža. Skôr by som sa sústredil na nižšiu polohu hlavy rakety pri kontakte s loptičkou.

Pri podaní mi prekáža len to, že jeho ruky sú nesynchronizované, raketa dosť zaostáva v náprahovej fáze (je nízko), vinou čoho musí potrebnú dráhu rakety k loptičke nadrábať vo švihovej fáze úderu.

Ďalej aj to, že nepovolí rakete plynulé poúderové dokončenie popri ľavej nohe a predčasne ho zabrzdí.

Po biomechanickej stránke by malo byť v tejto švihovej fáze úderu telom povolené, aby raketa s ramenom plynule dokončila pohyb bez akéhokoľvek zámerného/sileného brzdenia jej prirodzenej dráhy.

Keďže horné končatiny sú v princípe pripojené svalmi ku chrbtici a jej vertikálnej osi, tak pri tejto „chybičke krásy“ trpí hlavne jej medzi lopatková časť – stredná až vyššia chrbtica.

ZÁVER

Ernests Gulbis možno teraz stagnuje so svojou hrou a výkonmi na profesionálnom okruhu, ale má mnoho iných dôvodov na radosť vo svojom osobnom živote. Minulý rok sa oženil s ruskou modelkou a tento rok sa im narodil potomok. Uvidíme, či to prinesie do jeho života pokoj a lepšie výkony, alebo s tenisom úplne skončí. Aj takéto „postavičky“ tenis potrebuje.

Mimochodom, Ernests je so svojím správaním, prízvukom a dokonca aj vzhľadom ideálnou inšpiráciou pre komika Sachu Barona Cohena k natočeniu pokračovania filmu BORAT z Lotyšska.

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Jevtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Či-čen (ATP 335), Čou Ji-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

12 − 2 =