Home Blog Analýzy hráčov: Grigor Dimitrov

Analýzy hráčov: Grigor Dimitrov

by Michal Pokrivka

Máme tu ďalšie vydanie tradičného blogu tenisového trénera a metodika Jána Solčániho. Dnes sa ocitol pod jeho drobnohľadom bulharský tenista Grigor Dimitrov.

Kariéra Grigora Dimitrova je akoby klišé úspešného tenistu. Hráčovi sa najprv venuje motivovaný rodič-tréner, zháňa sponzorov, po úspechoch a preukázaní jedinečnosti si ho všimnú známe akadémie alebo zväz, dajú mu štipendium, aby sa ním neskôr chválili a ďalší priebeh už poznáte.

Rodič sa musí jednoducho obetovať. Výhoda rodiča-trénera je v tom, že dohliada na celý tréningový proces, celkový rozvoj hráča a ešte aj ušetrí na výdajoch, ktoré sú v tomto športe veľmi veľké. Pokiaľ nie je jeden z rodičov trénerom, ako to bolo v Bulharovom prípade, tak to môžeme mať my tréneri naozaj ťažké. Rodič laik-nešportovec, ktorý prílišne zasahuje do tréningového procesu, môže, a často aj svojimi rozhodnutiami a premotivovanosťou dieťaťu veľmi ubližuje.

Dnes má tréner najčastejšie problém buď s bohatými, lenivými, rozmaznanými a zväčša netalentovanými zverencami, ktorých rodičia pýtajú na všetko zľavy a paradoxne nechcú platiť, alebo talentovanejšími deťmi z chudobnejších rodín, ktoré zas zúfalo hľadajú tie najlacnejšie možnosti. Preletujú preto tam, kde im niekto ponúkne čo najviac zadarmo. Samozrejme, že sú medzi rodičmi aj výnimky. Týmto ich úprimne pozdravujem a vzdávam im hold. Vychovávať a financovať dieťa-športovca je o to náročnejšie.

BIO

Podľa mojich bulharských zdrojov, Grigor vraj do 12 rokov nebol ničím obzvlášť výnimočným. Dovtedy trénoval so svojím otcom, lokálnym trénerom v rodnom Chaskove. V bulharskom meste Plovdiv, ako aj neďalekom Chaskove, som bol pracovne len nedávno.

Dia Evtimovová, bývalá 145 hráčka na okruhu WTA pochádza s Chaskova. Tam sa narodil a vyrastal aj Grigor Dimitrov.

Vo veku 13-14 rokov sa začal Dimitrov presadzovať už aj na medzinárodnej úrovni. Vyhral majstrovstvá Európy do 14 rokov. Potreboval lepších trénerov a podmienky na prípravu. V tej dobe vraj začali jeho kariéru finančne podporovať rôzne bulharské pofidérne firmy prepojené s podsvetím. Ako 16-ročný začal trénovať v zahraničí. Jeho prvou zastávkou bola akadémia Sáncheza-Casala v Španielsku, kde dokonca trénoval pod osobným dohľadom samotného Emilia Sáncheza.

Emilio Sánchez-Casal, majiteľ akadémií na Floride a v Španielsku. Bývalá svetová 7-ka ATP vo dvojhre a 1-ka vo štvorhre.

V ten rok sa mu podarilo vyhrať Orange Bowl do 16 rokov a na turnaji Eddie Herr bol vymenovaný za vychádzajúcu medzinárodnú hviezdu tohto podujatia. Už ako 16-ročný sa Dimitrov začal zúčastňovať na prvých mužských podujatiach a reprezentovať svoju krajinu v Davis Cupe.

O rok neskôr sa presunul do akadémie Patricka Mouratoglouho v Paríži. Ako junior zdvihol nad hlavu wimbledonskú trofej. Zopakoval to na US Open, vďaka čomu sa neskôr tešil aj z pozície svetovej juniorskej jednotky. V tom istom roku bol už Grigor Dimitrov 482. hráčom rebríčka ATP!

ÚSPECHY

Grigor v roku 2017 vyhral koncoročné podujatie ATP World Tour Finals. Stal sa (s rebríčkom ATP 3) historicky najlepšie umiestneným tenistom pochádzajúcim z Bulharska, prvým finalistom na turnaji ATP z tejto krajiny (dnes má na konte už 8 titulov), ako aj bulharským tenistom s historicky najvyšším zárobkom. Prvú svetovú 100-ku na mužskom profesionálnom okruhu dosiahol už ako 19-ročný. Pohybuje sa v nej už úctyhodných 8 rokov.

Do súkromného bia a možno aj k jeho úspechom ešte dodám, že Grigor randil so Serenou Williamsovou. Stretol ju vraj cez svojho vtedajšieho trénera Patricka Mouratoglouho, ale po necelom roku dal „kopačky“ jemu aj jej. Niekoľkonásobná grandslamová šampiónka to prežívala o to ťažšie, že dôvodom bola ruská tenistka a jej veľká rivalka Maria Šarapovová. Od roku 2015 dodnes má Grigor vzťah s nemenej slávnou a o 12 rokov staršou bývalou speváčkou skupiny Pussycat Dolls Nicole Scherzingerovou.

ANALÝZA HRY

Spomenuté úspechy Dimitrovovi predurčovali svetlú budúcnosť. Mnohí ho videli ako budúceho majiteľa niekoľkých grandslamových trofejí. Dodnes sa mu však nepodarilo vyzrieť do bodu, kde by predpovede mnohých expertov aj naplnil. Prečo je to tak, sa pokúsim rozlúštiť v ďalšej časti analýzy.

Grigor prešiel rukami niekoľkých skúsených (a nie najlacnejších) trénerov. V poradí Sánchez-Casal zo Španielska, Peter Lundgren zo Švédska, Peter McNamara z Austrálie (ktorý mu vraj pomohol najviac!), Patrick Mouratoglou z Francúzska, Roger Rasheed z Austrálie. A dnes má vo svojom tíme popri Danielovi Vallverduovi aj legendárneho Američana Andreho Agassiho.

TECHNIKA

Jeho štýl hry by som klasifikoval ako agresívny od základnej čiary, ale vie zablúdiť aj na sieť. Dimitrov je po technickej stránke (pohyb a údery) jeden z najplynulejších hráčov na profesionálnom okruhu. Jeho široký repertoár úderov v kvalitnom technickom prevedení z neho robí kompletného hráča, ktorému je po tejto stránke len málo čo vytknúť. Čo sa týka kondičky, tak je u neho rovnako ťažké nájsť väčšiu slabosť. No zdá sa mi byť vzhľadom na svoju výšku a útlejšiu postavu v určitých momentoch jemne nekoordinovaný. Sedemdesiat percent kurtu pokrýva forhendom, ktorým sa snaží tvoriť hru. Keď som ho videl hrať prvýkrát, tak mi bolo hneď jasné, že jeho vzorom je Roger Federer. Ak by Roger bol Dr. Evil z Austina Powersa, tak by bol Grigor určite jeho „Mini Me“ kópiou.

Akokoľvek fascinujúco znie opis Dimitrovovho herného prejavu, jeho „Achilova päta“ bude zakopaná pravdepodobne niekde v mentálnej a taktickej časti hry. Prvá výraznejšia vec, ktorá mi bije do očí, je jeho výkonnostná nevyrovnanosť. Jeho najsilnejšie a výkonnostne najvyrovnanejšie roky boli 2013, 2014 a hlavne 2017. V ňom dosiahol svoje najväčšie turnajové ako aj rebríčkové úspechy.

Nesedí mi u neho taktiež to, že akoby nevedel narábať s tým všetkým čo má. Pri pohľade na jeho výmeny v krásnom technickom prevedení mi niečo chýba. Stratégia jeho hry nemá svoju identitu. Chýba mu podpis. Federer ju taktiež nemá, lebo je celokruhový, komplexný hráč, čo dokáže skoro všetko. Federer je totiž zbraňou sám osebe. Lenže on o tom vie a má to pod kontrolou. Je taký zrelý a flexibilný, že dokáže po taktickej stránke experimentovať. Lenže Dimitrov hrá väčšinou od základnej čiary a nevidieť u neho to sebavedomie a istotu.

Podpisom narážam na vzorec hry, vďaka ktorému by bol rozpoznateľný a rozoberal by ním svojich súperov. U neho je tento plán veľmi zahmlený a neistý. Dimitrov ma úžasný repertoár krásnych úderov, ale možno aj to mu bráni mať napríklad len dve smrtiace zbrane. Práve Federerova flexibilita sa prispôsobovať a meniť rytmus vychádzajúca z toho, že viem čo mám a dokážem s tým narábať v každej situácii. Do tohto bodu by možno chcel a mal dospieť aj Grigor.

Treťou slabinkou v jeho hre je jeho bekhende. Je štýlový a vie s ním ublížiť, ale väčšina súperov sa mu snaží ísť práve cez bekhendovú časť kurtu. Jednoručný bekhend na tejto úrovni vie byť zraniteľný.

Poďme sa ale bližšie pozrieť na jeho techniku, ktorá je naozaj učebnicová a je sa od neho čo to priučiť. Pozitívne technické prvky v úderoch a pohybe sú u neho tak jasne rozpoznateľné, že by mohli a mali slúžiť trénerom ako učebná pomôcka. Tak či tak, ako každý, aj on má detaily, ktoré jeho hru limitujú a treba sa ich vyvarovať.

NEGATÍVA

  • Prinízka poloha pravej ruky s raketou počas náprahovej fázy podania

Porovnanie Dimitrova a Federera v rovnakom momente náprahovej fázy podania. Dimitrov v pohybe značne zaostáva, čo musí neskôr nadrábať. Pravdepodobne preto má jedno z najpomalších druhých podaní v porovnaní s top hráčmi. Stráca jemne na rýchlosti a preťažuje tým zápästie a rameno pravej ruky.

 Analýza Patricka Mouratoglouho:

  • S východným, dokonca až kontinentálnym forhendovým držaním rakety aké Dimitrov používa sa dá síce hrať, ale má určite aj svoje nevýhody, ktorými limituje možnosti úderov, ako aj ich prevedenie.

Dimitrov má najhoršie výsledky na antuke. Práve východné držanie totiž obmedzuje hru vysokých loptičiek, ako aj tvorbu samotného topspinu (hornej rotácie).  Na extrémnejšie držania si treba dávať pozor, či to je na západ, alebo na východ od semi-západného držania.

  • Predčasné uvoľnenie bedier (pretáčanie sa) pri forehande u neho spôsobuje neskorší bod kontaktu s loptičkou, o niečo horšiu presnosť a kontrolu. V jeho prípade hovoríme naozaj o minimálnom prevedení tejto „nedokonalosti“. Akokoľvek treba na to dávať pozor.

POZITÍVA

  • Používa široké postavenia, s ťažiskom napred, ramená jemne naklonené dopredu (nasl. foto).

  • Postavenia používa vhodne k situácii a svojmu umiestneniu v kurte. Semiotvorené postavenie, vďaka ktorému má väčšiu rovnováhu a produkuje z neho najväčšiu silu, používa v stredovej časti kurtu a pri „wineroch“ (nasl. foto). Otvorené v behu do strán, pri riterne a neutrálne (bočné) na krátkych loptičkách alebo pri nábehu na sieť. Jeho technická práca nôh je ukážková.

  • Pomimo techniky úderov rozpoznávam ako jeden z mála pohyb nielen ako taký, ale aj jeho prevedenie, čiže techniku. Nevyhnutnou súčasťou pohybu po kurte sú napríklad poskoky (split-step) pred a po

úderoch, prekladanie nôh (cross-over steps) pri štarte či návrate (foto hore),

pohyb do forhendového postavenia pri obiehaní bekhendu (foto nad), zadný pohyb na dlhé loptičky (nasl. foto),

následné prenesenie váhy vykopnutím prednej nohy (nasl. foto),

pohyb pri nábehu na sieť. Všetky tieto prvky sú prevádzané Grigorom Dimitrovom  naozaj učebnicovo.

  • Ľavá pomocná ruka je pri forhende ukážková, ako aj pravý lakeť, ktorý Dimitrov drží v náprahovej fáze ďaleko od tela (nasl. foto). Práve tento silne limitujúci prvok v hre (lakeť blízko tela), je asi najčastejším problémom, s ktorým sa stretávam pri odstraňovaní chýb predošlých trénerov.

  • Dimitrov používa horizontálny spôsob dokončenia pri oboch úderoch od základnej čiary (nasl. foto). Ešte aj v 2019, bohužiaľ, väčšina trénerov po celom svete nechápe výhody tejto verzie prevedenia úderu a stále učí menej efektívny vertikálny topspin.

Akokoľvek som si užil analýzu Dimitrova, chcel by som podotknúť, že zveľaďovanie techniky má slúžiť hlavne na maximalizovanie potenciálu, možností úderov hráča a minimalizovanie/oddialenie zranení v jeho kariére, ale aj po nej. Najlepší hráči majú vo svojej hre taktiež zlozvyky, ktoré by sme od nich nemali kopírovať. Aj preto sa snažím vďaka týmto článkom a fotogalériám tenisovej verejnosti rozpoznať a jasne rozlíšiť negatívne od pozitívnych prvkov v hre tých najlepších… sú totiž vzorom pre desaťtisíce….. i keď práve toto by malo byť náplňou práce za to platených zväzových metodikov a top expertov, ktorí napríklad trénujú hráčov prvej 50-ky a každý si ich rád vypočuje a nasleduje. Tenis je, bohužiaľ, práve kvôli ich „mlčanlivosti“ v tomto bode oproti iným športom hlboko „stratený v preklade“.

Čo sa týka Dimitrova, tak je to podľa mňa hráč, ktorý má veľký potenciál, s pár rokmi kariéry pred sebou a som sám zvedavý, či sa mu podarí znovu návrat do prvej svetovej 5-ky.

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen − two =