Home Blog Analýzy hráčov: Agnieszka Radwaňská

Analýzy hráčov: Agnieszka Radwaňská

by Michal Pokrivka

Séria analýz tenisového trénera Jána Solčániho pokračuje. Dnes sa pod jeho drobnohľadom ocitla Poľka Agnieszka Radwaňská, ktorá pred pár dňami ukončila kariéru.

Tenis v Poľsku

Poliaci sú síce naši susedia, ale mnoho Slovákov vie o tejto krajine len málo. Poľsko má, čo sa tenisu týka, veľký potenciál. Len priemerne veľké mesto akým je Krakov je skoro dvakrát väčšie ako naša Bratislava. V krajine s 38-miliónovou populáciou si tenis udržiava popri futbale, volejbale, skokoch na lyžiach, biatlone, hádzanej a plochej dráhe dosť veľkú popularitu napriek tomu, že už dáku dobu nemajú na profesionálnom okruhu žiadnu naozajstnú hviezdu.

Samozrejme, ak neberiem do úvahy Agnieszku Radwaňskú, ktorá len pred pár dňami ukončila svoju kariéru. Lukasz Kubot je za zenitom, Jerzy Janowicz predčasne ukončil kariéru kvôli problémom s kolenami a hlavne svojou hlavou. A Urszula Radwaňská sa ešte motká niekde medzi 300. – 400. miestom rebríčka WTA.

Arogantnosť a drzosť u poľských top tenistov nie sú ničím nezvyčajným. V tejto veľkej krajine je budúcnosť mladých tenistov výlučne v rukách rodičov. Nebolo to inak ani v rodine sestier Radwaňských. Ako aj v mnohých iných príbehoch na okruhu, aj u nich bol hnacím motorom k dosiahnutiu najvyšších mét otec Piotr. Agnieszka, staršia a úspešnejšia zo sestier, len nedávno ukončila svoju úspešnú kariéru. Preto si na ňu posvietim zbližšia. Analyzovať jej hru nebude náročné, keďže pozitíva a negatíva sú u nej jasne rozpoznateľné.

Krátke bio

Agnieszka začala svoju veľmi úspešnú kariéru už ako juniorka. Dosiahla prvé miesto v juniorskom rebríčku a vyhrala aj dva juniorské Grand Slamy. V roku 2005 Wimbledon a v 2006 Roland Garros.

Ako 29-ročná má Aga na profesionálnom ženskom okruhu WTA až 20 titulov. Je na 7. mieste v historických tabuľkách najlepšie zarábajúcich tenistiek sveta. Jej bohatú kariéru štatisticky podčiarkuje fakt, že až 9 rokov za sebou (2008 – 16) skončila sezónu v prvej 20-ke sveta. Jedenásť rokov za sebou skončila v prvej svetovej 30-ke.

Analýza hry

Obrana, zahrávanie sa, vyčkávanie a protiútok. Vďaka tejto stratégii bola Agnieszka na okruhu WTA pre mnohé súperky zvyknuté zväčša len udierať priamky od základnej čiary priam nočnou morou. Jej hra bola iná. Za svoju výbornú predvídavosť (čítanie hry), tvorivosť (kreativitu) a cit pre loptičku si vyslúžila od fanúšikov ako aj spoluhráčok prezývku „Profesorka“. Zaslúžene.

Dvorec rozdeľuje na niekoľko štvorcov. Na kurte má veľmi dobre zmerané všetky čiary a vo vrecku k dispozícii arzenál úderov, ktorými je pripravená prekvapiť či rozhodiť rytmus svojich protihráčok. Investovať čas do špeciálnych úderov, akými sú „kraťas“, slajz, lob, obhodenie, obranný úder či krátky uhol, sa oplatí. Hráč má jednoducho viac voľnosti. Stáva sa viac kompletným a flexibilným najmä po taktickej stránke, keďže dokáže v rôznych situáciách proti rozdielnym súperom prispôsobiť svoju hru tak, aby bola viac efektívna.

Po technickej stránke to už tak ružovo nevidím. Tenis je ako tanec. Aby bol pohyb po kurte úsporný a efektívny, mal by mať každý krok svoj čas, smer, účel a význam. Keď príde k prevedeniu technickej práce nôh, tak mi Agnieszka napadne ako prvá. Dobré oko si hneď všimne, že jej predo-zadný pohyb je viac než úbohý. Často preň hrá z otvoreného podrepu (akoby cikala), čím si ničí kolená, používa príliš často otvorené postavenia, ktoré jej pohyb pri krátkych a dlhých loptičkách len sťažujú.

Neraz sa dokonca počas výmeny potkla o svoje nohy. Akoby vybehla z džungle a nik jej nevysvetlil aké kroky a postavenia sú najefektívnejšie v daných situáciách. Akokoľvek, na WTA nie je ani prvá ani posledná. Mnohí zainteresovaní tvrdia, že na WTA je podcenenie technickej stránky hry pravidlom. Z veľkej časti musím, bohužiaľ, súhlasiť.

Ponúkam vám plnohodnotný tréning s najefektívnejšími cvičeniami na vylepšenie predo-zadného pohybu:

Bohužiaľ, štandard, vzdelanie a evolúciu hry v tenise neurčujú experti, ale tí, ktorí v danom momente vládnu rebríčkom. Ak sa aj u hráča číslo jedna na svete nachádzajú negatívne fundamenty, akoby sa vygumovali počtom získaných úspechov a trofejí. V tomto bode je tenis v porovnaní s inými športmi ešte v dobe kamennej.

Najlepší hráči si to síce možno z tohto pohľadu neuvedomujú, ale aj po tejto stránke majú v rukách veľkú zodpovednosť za to, akým smerom sa evolúcia tenisovej techniky bude uberať. Ak momentálna hráčka číslo jedna používa extrémne západné držanie, tak po nej automaticky budú opakovať tisíce mladých obdivovateliek po celom svete.

Tisíce trénerov budú mylne obhajovať svoje chybné kroky úspechmi „supertalentu“, ktorý by vyhrával s akoukoľvek technikou. V oblasti maximalizovania potenciálu a limitovaní výkonnosti sa, bohužiaľ, dostatočne nevzdeláva. Štatistiky, fyzika, matematika a fyziológia tela sa oklamať jednoducho nedajú. Akokoľvek, expertov s komplexným nadhľadom, ktorí dokážu presne rozpoznať a poukázať na to, ktoré pozitíva treba od profesionálov „odkukať“ a ktorých negatív sa naopak treba vyvarovať, je extrémne malo.

Piotr Radwaňski bol klubový tréner v Nemecku a práve on dával obom dcéram technické základy. Možno práve to má niečo dočinenia s technickým prevedením Agnieszkiných základných úderov. Sčasti mi pripomínajú nemeckú rekreačnú hráčku nad 50 rokov. Všetko, len nie plynulé náprahy, späté ruky, výskoky počas úderov, tlačené údery a absolútne nevhodné vertikálne dokončenia. Pozorne sledujte technické prevedenie úderov v nasledujúcom videu. Ktoré body by ste odporučili svojim zverencom a ktorých by ste sa naopak vyvarovali?

Aby som nebol príliš kritický, tak musím uznať, že Agnieszka bola svojím herným prejavom jedinečná. Vniesla do ženského tenisu nový charakter. Pozíciu svetovej jednotky mala v roku 2012 na dosah a jej kariéra bola naozaj bohatá na úspechy. Moja otázka na zamyslenie znie: O koľko menej zranení by táto talentovaná hráčka mala počas svojej kariéry, o koľko viac trofejí by mala vo svojej zbierke, ak by jej údery a pohyb boli zamladi upravene k optimálnemu prevedeniu?!

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

3 × 5 =