Home Blog Analýzy hráčov: Félix Auger-Aliassime

Analýzy hráčov: Félix Auger-Aliassime

by Ján Solčáni

Dnes som si pre vás pripravil ďalšiu analýzu. Pod mojím drobnohľadom sa ocitol Félix Auger-Aliassime, 18-ročná vychádzajúca hviezda z Kanady.

Hneď po zápase druhého kola Miami Open, keď Félix porazil v troch setoch Mártona Fucsovicsa, som sa zamyslel nielen nad jeho veľmi dobrým a vyrovnaným výkonom, ale aj nad tým, že tohto mladíka čaká skvelá budúcnosť.

Ak sa nič vážnejšie nestane, tak sa podľa mňa tento kanadský talent bude onedlho pohybovať na tých najvyšších priečkach rebríčku ATP. A ktovie, možno budeme mať o pár rokov prvýkrát svetovú jednotku tmavšej pleti.

VEĽKÉ VECI

Osemnásťročný Félix (nar. 8.8.2000) bol vlani prakticky ešte juniorom. Jeho prioritou je už dlhšiu dobu účasť na mužskom okruhu. Dvadsiateho druhého februára tohto roku rázne vkročil do prvej svetovej stovky, keď sa zo 104. pozície dostal na 60. miesto v rebríčku ATP. Za tri mesiace sa v rebríčku posunul až o 73 miest (zo 106. priečky na 33.). Ako ďalšiu zaujímavosť uvediem, že Félix sa ako 16-ročný vyšvihol o 616 miest (zo 784. na 168.). Slušné.

VYROVNANOSŤ

Na svoj vek je počas zápasu neskutočne koncentrovaný, vo výmenách rozhodný a psychicky vyrovnaný. Samozrejme, aj on má určité výpadky, ale veď má len 18 rokov. Čo ma na ňom najviac prekvapuje, je to, že robí počas vyrovnaných zápasov správne rozhodnutia a jeho taktická vyspelosť je na veľmi vysokej úrovni. Z posledných jedenástich zápasov prehral len dva a momentálne je vo veľkej forme. Stal sa najmladším semifinalistom v histórii Miami Open. Dnes je na 33. priečke ATP renkingu.

Posledné zápasy Félixa Augera-Aliassimeho.

TECHNIKA

Félix je tvorivý celokurtový hráč, ktorý má nielen úžasný cit pre loptičku, ale aj vynikajúcu predvídavosť. Z forhendu dokáže byť veľmi agresívny, produkovať úžasné uhly, topspiny, slajzy, ale počas zápasu mu nerobí problém prekvapiť súpera „kraťasom“, lobom alebo pekným obhodením. Pri bekhende ma síce pri v začiatočnej fáze náprahu raketu dosť vysoko, ale neskôr to nadrobí zápästím. Tento úder ho podrží v dlhších výmenách, ale vie si doňho aj agresívnejšie vkročiť a ukončovať. Vytvoriť mladším hráčom základy techniky, ktorá im neskôr dá „krídla“ mať voľnosť a presadzovať hru v tomto štýle, by malo byť cieľom všetkých trénerov.

Čo sa od neho naučiť? Špeciálne by som vyzdvihol akceleračnú fázu jeho forhendových a bekhendových náprahov. Práve zrýchlenie zápästia robí jeho údery smrtiacimi.

Čoho sa vyvarovať? Pri bekhendovom náprahu by hlava rakety nemala byt tak vysoko v horizontálnej polohe, pretože sa ťažšie dostáva počas náprahu pod loptičku – trvá to dlhšie a hráč sa môže oneskoriť. Pri forhendovom dokončení by mal Félix viac nadvihnúť lakeť, čím by získal ešte viac istoty v úderoch.

UNIKÁTNY PROJEKT

Supertalent v tenise nestačí. Pomimo kombinácie vrodených vlastností sa treba narodiť „v správnom čase na správnom mieste“, a v neposlednom rade, mať k dispozícii dosť finančných prostriedkov. Félix má vždy so sebou dvoch skúsených tenisových trénerov, čo je na okruhu dosť nezvyčajné. Podľa jeho slov mu to tak vyhovuje, dobre si s nimi rozumie a tréneri sa navzájom dopĺňajú. Nie je nezvyčajné vidieť kanadských hráčov obkolesených veľkým tímom. Oni si to totiž väčšinou nefinancujú. Kanadský tenisový zväz investoval do nových projektov, školenia domácich a angažovania skúsených zahraničných trénerov, nemalé finančné prostriedky.

Félix je taktiež od roku 2014 členom kanadského Národného tenisového centra v Montreale. Tenisový boom v Kanade začali Miloš Raonič a Genie Bouchardová svojimi výsledkami okolo roku 2010. Kanada žije zo zahraničnej krvi. Talentovaná hráčka Bianca Andreescuová sa narodila v Rumunsku, Denis Šapovalov zas v izraelskom Tel Avive, Félix Auger-Aliassime má korene v africkom Togu a Miloš Raonič sa narodil v čiernohorskej Podgorici. Vašek Pospíšil a ani Peter Polansky taktiež neznejú veľmi britsky. Vo svojich krajinách by však títo hráči možno nikdy nič nedosiahli.

ZÁVER

Ak Félix naberie viac skúseností na tých najväčších turnajoch, zosilní vrchnú časť tela, plus pár malých technických úprav, tak sa máme na čo tešiť. Minimálne na pekný kreatívny tenis v jeho podaní.

Tenisového analytika Jána Solčániho nájdete aj na Facebooku (TU) a Instagrame (TU).

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 − six =